VMware Workstation Kurulumu

VMware Workstation Kurulumu

1-) Kurulum dosyalarının hazırlanmasını bekliyoruz.

1

 

 

2-) Sözleşmeyi onaylayıp Next butonuna tıklıyoruz.

2

 

3-) Özel ayar yapmak istemiyorsak normal bir kurulum için Typical seçeneğini seçiyoruz

3

 

4-) Varsayılan kurulum yolunu değiştirmek istiyorsak Change butonuna tıklayıp hangi klasöre kaydetmek istersek orayı seçiyoruz. Değişiklik yapmak istemiyorsak Next diyerek ilerliyoruz.

4

 

5-) Başlangıçta güncellemelerin otomatik kontrol edilmesini istiyorsak kutuyu işaretliyoruz.

5

 

6-) Kullanım verilerinizin ve sistem bilgilerinizin VMware tarafından kullanılmasını istemiyorsanız kutunun işaretini kaldırın.

6

 

7-) Başlat menüsüne ve masaüstüne kısayol oluşturulmasını istiyorsanız kutular işaretli kalsın.

7

 

8 -) Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

8

 

9-) Kurulum tamamlandı. Finish butonuna tıklayıp kurulum dosyasını kapatıyoruz.

9

 

 

Sanal Makine Kurulumu

1-) VMware Workstation programını çalıştırdığımızda karşımıza gelen ilk ekrandan Create a New Virtual Machine seçeneğini seçiyoruz.

 1

2-) Ekrana gelen kurulum sihirbazından özel ayar yapmak için Custom, varsayılan ayarlarda devam etmek için Typical seçeneğini işaretleyip Next butonuna tıklıyoruz.

 2

3-) Installer disc image file seçeneğini işaretleyip Browse butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereden iso kalıp dosyamızı seçiyoruz. (Ben fedora kurulumu yapıcam.)

 3

4-) Fedora Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için Linux seçeneğini işaretleyip altta bulunan version kısmından Fedorayı buluyoruz.

 4

5-) Sanal makinemizin ismini yazıyoruz. Browse butonuna tıklayıp kurulmasını istediğimiz yeri seçiyoruz.

 5

6-) Yukarıda bulunan seçenekten kullanmak istediğimiz disk alanının boyutunu yazıyoruz. Altta bulunan seçeneklerde ise diskimizi tek parça mı yoksa birden çok parça halinde mi saklamak istediğimizi soruyor. Bu konuda fazla bilginiz yok ise üstteki seçeneği işaretleyin.

 6

7-) Bu ekranda Customize Hardware butonuna tıklayıp açılan ekranda sanal makinemizin donanım ayarlarını yapıyoruz.

 7

8 -) Memory bölümünden ayırmak istediğimiz ram miktarını, Processors bölümünden ayırmak istediğimiz işlemci çekirdeği sayısını, Network adapter’dan ağ bağlantısı ayarlarını ve Display bölümünden de ekran çözünürlüğü ayarlarını yaptıktan sonra Close butonuna tıklayıp kapatıyoruz ve Finish diyerek sanal makinemizin kurulumunu tamamlıyoruz.

Not: Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ben sanal sisteme 3gb ram ve işlemciden 4 çekirdek ayırdım. Bu ayarları benim bilgisayarıma göre düzenledim. Sizde bu ayarları kendi sistem özelliklerinize göre düzenleyin. Örneğin bilgisayarınızın toplam ram belleği 4gb ise bu sanal sistem için 1gb veya en fazla 2gb mantıklı olur.

 8

Sanal Makine Üzerine İşletim Sistemi Kurulumu (Fedora)

1-) Sanal makinemizin kurulumunu tamamladıktan sonra sol menüde bulunan My Computer başlığı altında sanal makinemizi seçip sağ tarafta açılan pencereden Power on this virtual machine seçeneğine tıklıyoruz.

 1

2-) Ben fedora kurulumu yaptığım için bundan sonraki anlatımım fedora kurulumuna göre devam edecek. Karşımıza çıkan ekrandan Start Fedora Live yazısının üzerine gelip enter’a basıyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz.

 2

3-) Şuan fedora’nın kurulum öncesi canlı başlangıç ekranındayız. Bu ekran kuruluma geçmeden önce cd’den çalışan masaüstü diyebiliriz. Kuruluma geçmek için Install to Hard Drive simgesine tıklıyoruz.

 3

4-) Kuruluma başladık. Dil seçeneklerinden Türkçe dilini seçip devam ediyoruz.

 4

5-) Tarih & saat, klavye ve ağ yapılandırması ayarlarını yaptıktan sonra kurulum hedefine tıklıyoruz.

 5

6-) Sanal makine kurulumunda ayırdığımız hard diski seçtikten sonra sol üstten tamam butonuna tıklıyoruz.

 6

7-) Açılan kurulum seçenekleri ekranında ilk seçeneği işaretliyoruz ve tamam dedikten sonra gelen ekranda sağ alt köşede bulunan kurulumu başlat butonuna tıklıyoruz. Kurulum sırasında kök parolası belirleyebilir ve kullanıcı oluşturabilirsiniz.

 7

8 -) Fedora kurulumu tamamlandı. Masaüstü görüntüsü.

 snapshot1

 

(bkz: Fedora Üzerine Apache,Php,Mysql ve PhpMyAdmin Kurulumu)

 
Eğer ihtiyacınız olursa hazır word dosyasınıda ekledim.

 

Bir Cevap Yazın

Ahmet ALTUN © 2014
Powered by